Domowo

Kominek czy piec wolnostojący?

W jaki sposób ogrzać pomieszczenia? Lepszy będzie tradycyjny kominek czy piec wolnostojący? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Wybór ogrzewania do domu powinien być dokładnie przemyślany. Należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, które w niektórych przypadkach mogą okazać się kluczowe, szczególnie jeśli zastanawiamy się nad instalacją kominka lub pieca wolnostojącego. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się swoimi właściwościami, o których warto dowiedzieć się nieco więcej, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Kominek lub tzw. koza (piec wolnostojący) rzadko kiedy mogą stanowić wyłączne źródło ogrzewania.

Kominek w domu może stanowić nie tylko dodatkowe źródło ogrzewania, ale także pełnić funkcję dekoracyjną. Nie zmienia to jednak faktu, że ocieplając pomieszczenia w ten sposób możemy sporo zaoszczędzić, a do tego przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Oczywiście jeśli będziemy używać odpowiedniego paliwa. Obecnie dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Możemy zdecydować się na kominki tradycyjne lub piece wolnostojące. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić czym się charakteryzują.

Tradycyjne kominki – wady i zalety

Tradycyjne kominki wbudowane zostają w ścianę i wymagają odpowiedniej instalacji, które będzie pozwalała na prawidłowy i bezpieczny sposób ogrzewania. Istnieją różne rodzaje wkładów kominkowych i od tego w dużej mierze zależy w jaki sposób będzie działało dane urządzenie. Aby ogrzewać dom kominkiem musimy zapewnić odpowiednie warunki – należy zadbać o dobranie właściwego opału, sposób instalacji oraz prawidłowo poprowadzoną wentylację.

Jedną z zalet kominków jest to, że mogą one stać się głównym źródłem ogrzewania. Jednak konieczne jest w tym przypadku zainstalowanie dodatkowych wkładów z płaszczem wodnym, które pozwolą przemieścić ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Kominek pełni również funkcję dekoracyjną. Ciekawie prezentuje się w salonie czy w sypialni. Tworzy wyjątkowy klimat. Obecnie możemy zdecydować się na kominki, które dopasujemy do każdego rodzaju wnętrza. Jeśli zależy nam wyłącznie na tym, by kominek pełnił funkcję dekoracyjną możemy zdecydować się na kominek elektryczny.

Wadą kominków mogą być wysokie koszty instalacji oraz eksploatacji. Nieprawidłowy montaż może powodować wiele problemów i stanowić zagrożenie. Musimy również pamiętać, że urządzenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz czyszczenia, które niekiedy może być czasochłonne i dosyć uciążliwe.

Piece wolnostojące – wady i zalety

Piec wolnostjący, tzw. koza, również może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania w naszym domu. Główną różnicą jest to, że jest to rządzenie przenośne. Jeśli posiadamy więcej przewodów kominowych możemy przestawić piec w różne miejsca. Plusem jest to, że nie trzeba obudowywać całości. Dzisiejsze konstrukcje mogą przybierać bardzo ciekawe kształty oraz kolory, dzięki czemu będziemy mogli wpasować je do każdego rodzaju wnętrz. Piece zajmują niewiele miejsca, a montaż nie jest zbyt skomplikowany.

Minusem tego rozwiązania jest to, że piec wolnostojący nie oddaje tak wiele ciepła jak kominek. Nadaje się jedynie do ogrzewania niewielkich pomieszczeń.

https://www.szalonymax.pl/Szukasz wyposażenia do warsztatu? Znajdziesz je w ofercie sklepu Szalony Max – dostępne są również piece i kominki – sprawdź!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *